WhatsApp ile Hemen Ulaş!
   
 
 
 
 
     
ÜYE OLUN
EMAİL
ŞİFRE
Beni Hatırla
Şifremi Unuttum
HALA ÜYE OLMADINIZMI ?

Sepetim

00 TL

Sepetinizde (0) ürün bulunmaktadır.

Toplam
0 TL

Sıkça Sorulan Sorular

Bu yazımızdaki amaç; pırlanta ile ilgili konularda bilinçli bir kitle oluşturmaktır. Bu bölüm bugüne kadar gelen binlerce sorunun özetlenerek basitleştirilmiş halidir.Sizin için sıkça sorulan soruları bir araya topladık.

Sertifika nedir? Sertifikayı kimler verir? Hangi tip pırlantalara hangi tip sertifikalar verilir?

Sertifika ikiye ayrılır bir tanesi ürün sertifikası diğeri ise pırlanta sertifikasıdır. Ürün sertifikasında o yüzüğün, kolye ya da küpenin altın gramı, beyan edilen altın ayarı, kullanılan pırlantanın karat cinsinden ağırlığı, pırlantanın rengi ve berraklığı belirtilir. Bu sertifika tipini firmalar kendileri tasarladıkları kart tipi ya da evrak tipi ile sizlere ulaştırırlar. Bu tip sertifikalar taşları küçük bir sürü pırlantadan oluşuyorsa verilir çünkü o ürünün üstündeki küçük taşların hepsine sertifika verilirse ürün maliyeti ve değeri çok fazla olur. Eğer aldığınız ürünün üstündeki pırlanta tek başına en az 0.30 Karat’dan başlıyor (0.35, 0.40, 0,70 ve üzeri) ve bunun üstündeki ağırlıkları kapsıyor ise uluslararası geçerliliğe sahip pırlanta almanızı şiddetle öneririz. Çünkü firma bu boy taşlar için kendi sertifikasını verir ve pırlantanın renginde yanlışlıkla J yerine I ya da H yazarlarsa sizler tüketici olarak 90 birime alacağınız bir pırlantayı 110 birime alırsınız. Hâlbuki gerçek bir laboratuarın verdiği sertifika size taşın bağımsız olarak gerçek renk ve berraklığını gösterecektir. Bir diğer nokta ise gerçek bir J renk ile gerçek bir I renk pırlantayı %90 kuyumcu ayırt edemez onun için fiyatı yükseltmek için o taşa I renk denir. Burada yanılmanızı engelleyecek tek şey gerçek bir laboratuvarın o pırlantaya (yukarıda bahsettiğimiz boylar için) sertifika vermesidir.

Bu sertifika pırlantanın nüfuz cüzdanı gibidir.
Uluslar arası Pırlanta Sertifikası veren Bazı Kuruluşlar;

  • HRD (Belçika),
  • GIA (Amerika),
  • IGI (Belçika)

Kuyumcu.com.tr Üyelik Hesabımda biriken ParaPuanlarımı Nasıl Kullanabilirim?

Hesabınızda biriken ParaPuanlarınızı sadece 599 TL ve üzeri alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

1 Karat bir çok küçük pırlantadan oluşan yüzük, 1 karat pırlanta tektaştan çok daha ucuz niçin?

Pırlantada fiyat taşın karatı büyüdükçe katlanarak artar. Örnek verecek olursak bir yüzüğün üstünde bir sürü küçük boy pırlantalardan toplam 1 karat var, diğer tarafta da tek başına 1 karatlık bir taş var. Bu durumda tek başına 1 karat olan taş diğer yüzükten çok daha pahalı olacaktır. 0.50 Ct F renk tektaş pırlanta, 0.58 Ct I renk taştan daha pahalı niçin? 0.58 ağırlık olarak 0.50 den ağır niçin 0.50 daha pahalı? Pırlantada fiyatı belirleyen en önemli 4 unsur ya da 4C dediğimiz özelliklerdir. Bunların ilk 2 özelliği renk ve berraklıktır. Pırlantanın rengi ve berraklığı yükseldikçe fiyatı da artar çünkü pırlanta daha nadir bulunan taş özelliğine bürünür ayrıca pırlanta fiyatlarının belirlendiği uluslararası borsalarda pırlantalar Renk, berraklık ve karata göre fiyatlandırılır. Bu açıdan 0.50 karat F renk VVS berraklığında bir taş, 0.58 I renk VS berraklığında bir pırlantadan çok daha pahalıdır çünkü daha nadir bulunan bir pırlantadır.

Bu durumda F renk iyi I renk kötü bir pırlanta mıdır?

Asla. Pırlanta bize doğanın hediye ettiği nadir bulunan taşların en değerlisidir. Gerçek bir I renk taş güzel bir montürün üstünde çok çok güzel gözükecektir. Bu aslında biraz da bütçenizle alakalı bir durumdur. Eğer bütçeniz el veriyorsa F rengi de alabilirsiniz. Daha kolay bir örnek verecek olursak biri Toyota iken biri Mercedes’tir. Ama ikisi de çok güzel arabalardır. Umarız örnek açıklayıcı olmuştur.

SI berraklığında bir taş ile VS yada VVS arasındaki fark nedir?

SI 1 berraklığındaki bir pırlantada tüketici pırlantadaki izleri çıplak gözle göremez. Bu izleri pırlantacıların sahip olduğu büyüteçler ile eğitimli bir göz görebilir. Bu açıdan bütçeye göre SI 1 pırlanta almak da makbuldür. Tabi o taşın gerçekten SI 1 olduğunu bilmek kaydı ile.VS taşlarda ise yine pırlantacıların sahip olduğu büyüteç ile pırlantaya bakmanız gerekmektedir. Büyüteç ile bir taşın VS olduğunun anlaşılması ya bir gemolog (taş uzmanı) ya da ustalaşmış bir pırlantacının anlaması mümkündür. VVS taşlarda ise büyüteç ile karar vermek çok zordur. Özellikle VVS1 ile VVS2 taşın farkını anlamak neredeyse imkânsızdır. Bu tip taşları anlamak için özel mikroskop gerekmektedir. IF berraklığındaki taşın üstünde ise iz yoktur. Berraklığı mükemmeldir. Doğada çok nadir bulunurlar. Pike diye tabir edilen taşlarda ise pırlantadaki izler çıplan gözle belirgin olarak seçilir. Bu açıdan pırlanta satın alırken iyi bir renk pırlanta bulduysanız ve berraklığı SI1 ise bu tip pırlantanın alınması makbuldur. Tabi VS ve VVS daha iyi berraklıktaki taşlardır. Bu tamamen tüketicinin bütçesi ile alakalıdır. Yukarıdaki araba örneği burada da geçerlidir. SI 1 taşı Toyota dersek,VS ya da VVS taşı Mercedes diyebiliriz.

İki farklı firmada altın gramı ve pırlanta büyüklüğü ve pırlanta renkleri aynı olan yüzükler var ama biri diğerinden %’de 30 pahalı niçin?

Eğer elinizde gerçekten bir laboratuardan çıkmış sertifika var ise güven problemi yoktur. Birde şu açıdan düşünürseniz işler daha farklı hal alabilir. X firmanın ürünü ile Y firmanın benzer ya da aynı ürünü farklı fiyatlarla satabilir. Burada devreye tercihler ve bütçe girer. Ürünler (ikisinin de uluslararası sertifika verdiğini kabul edersek) aynı firmalar farklıdır.

“Pırlantayı gerçekten pırlantadan anlayan kuyumcudan alın?” ne demektir?

Vitrininde azınlık olarak pırlanta ürün olan bir kuyumcudan pırlanta almak çoğunlukla sakıncalıdır çünkü bu kişinin esas işi altın takılardır, pırlanta değildir denebilir. Bu açıdan bu kişiden pırlantanın özellikleri ile kulaktan dolma bilgiler duyabilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz pırlantayı gerçek mücevherciden almanız. Gerçek mücevherci size pırlanta konusundan yol gösterebilecek, detayları anlatabilecek sabırlı insanlardır. Sonuç olarak değerli bir ürün satın alma niyetindesiniz. Aldığınız bu değerli takıyı ömrünüz boyunca saklayacaksınız. Bu açıdan aldığınız ürünün tam olarak ne olduğunu bilmeniz sizin hakkınızdır. Bundan dolayı uluslararası geçerliliği olan bir sertifikaya sahip ürün almanız ve bu sertifikanın detaylarını size anlatacak bilinçli bir kuyumcu ile çalışmanızı öneririz.

Kuyumcuların bahsettiği Hollanda pırlantası, Londra pırlantası dedikleri hikâyenin doğruluk payı var mıdır?

Hollanda pırlantası, Belçika pırlantası gibi tabirler, geliştirilmiş pazarlama stratejilerinin ürünüdür diyebiliriz. Ham elmas Afrika, Kanada, Brezilya, Rusya gibi birkaç ülkede çıkmaktadır. Sadece size verilen sertifikanın yukarda saydığımız kriterlere uygun olmasına özen göstermeniz tavsiyemizdir.

Elmas ile pırlanta arasında bir fark var mıdır? Farklı taşlar mıdır?

Elmas ile pırlanta aynı taşlardır. Sadece kesim farkları vardır. Pırlanta elmasın 57 faset (kesik) atılmış halidir. Elmas ise elmas kesim taştır. İkisinin de hammaddesi ham elmastır.

Kuyumcu ile mücevher firması arasındaki fark nedir? Eğer pırlanta takımı aldığım yer mücevher firması değil de kuyumcu ise nelere dikkat etmem gerekir?

Mücevher firması sadece pırlanta ile uğraşır tek başına altın takı satmaz satıyor ise de çok kupon işçiliği yüksek altın ürünler satar. Vitrininin %90’ını pırlanta oluşturur. Zaten ufak bir piyasa araştırması ile hangisinin mücevher firması hangisinin kuyumcu olduğunu anlarsınız. Kuyumcudan ürün alırken ise o kuyumcunun vitrininin hatrı sayılır bir yerinin pırlantadan oluştuğuna dikkat edin. Bu bölümde yani pırlanta eğitimi bölümünde öğrendiğiniz şeyleri kuyumcuya sorun ve cevapları almaya çalışın. Gerçekten güvendiyseniz satın almayı gerçekleştirin. 

Karat ile santim arasındaki fark nedir?

1 karat 0.2 Gr’dır. Santim ise Türkiye pazarında çıkmış bir tabirdir. Yurt dışı piyasalarda yoktur. Normalde 0.40 Karat bir taşa Türkiye’de zaman zaman 40 santimde denilmektedir.

Pırlanta nasıl fiyatlandırılıyor?

Pırlanta Rapaport olarak adlandırılan uluslararası piyasalarda her Cuma yayımlanan bir listedir. Burada her boy, her renk taşın fiyatları ayrı ayrı pırlanta piyasasına sunulmaktadır.Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.